Sports Day 2017 Winners

Toddlers & Reception

25m (Boys)

  1. Arrann  Gandeapan
  2. Advith   Chandrasekar
  3. Jaashikan Sasikaren

25m (Girls)

  1. Pranavee Sivaruban
  2. Priyankka Sivanesan
  3. Avanthika Chandrasekar

Potato Picking (Boys)

  1. Arrann  Gandeapan
  2. Advith   Chandrasekar
  3. Jaashikan Sasikaren

Potato Picking (Girls)

  1. Avanthika Chandrasekar
  2. Priyankka Sivanesan
  3. Aumrsiha Sutharshan

Lemon & Spoon (Boys)

  1. Arrann  Gandeapan
  2. Advith   Chandrasekar
  3. Aksharan Nivethan

Lemon & Spoon (Girls)

  1. Sivanaya Sivatharsan
  2. Pooja    Suthaharan
  3. Krisha    Thangeswaran

 

Year 1

25m (Boys)

  1. Piranavan Sanmugarajah
  2. Vaylan  Yathindra
  3. Aksheran Ananthaseran

25m (Girls)

  1. Sithavi   Sabesan
  2. Abishana Thavaranjan
  3. Vennila Prasanna Paramanathan

Potato Picking (Boys)

  1. Piranavan Sanmugarajah
  2. Aksheran Ananthaseran
  3. Kathirvelan Ramaswamy

Potato Picking (Girls)

  1. Sithavi   Sabesan
  2. Taamika Thevarajah
  3. Vennila Prasanna Paramanathan

Lemon & Spoon (Boys)

  1. Piranavan Sanmugarajah
  2. Aron Thavarupan
  3. Athiran Theepathas

Lemon & Spoon (Girls)

  1. Sithavi   Sabesan
  2. Baanuha Kaneshwaran
  3. Abishana Thavaranjan

 

Year 2

25m (Boys)

  1. Dilan Nathan
  2. Thushanth Goneswaran
  3. Prabakaran Uthayakumar

25m (Girls)

  1. Annika  Gandeapan
  2. Yashvini Prabaharan
  3. Ashlyn  Jeyakumar

Potato Picking (Boys)

  1. Dilan Nathan
  2. Prabakaran Uthayakumar
  3. Myron  Thangeswaran

Potato Picking (Girls)

  1. Annika  Gandeapan
  2. Trishana Jeyakanthan
  3. Pritika   Poologarajah

Lemon & Spoon (Boys)

  1. Dinesh  Kishorkumar
  2. Jareesh                Kanthan
  3. Jamsigan Suthesaruban

Lemon & Spoon (Girls)

  1. Aathana Kannathasan
  2. Annika  Gandeapan
  3. Yashvini Prabaharan

 

Year 3

50m (Boys)

  1. Gavishan Sathiyakumar
  2. Thulaxshan Sivanesan
  3. Hariss Pathmanathan

50m (Girls)

  1. Dhiksha                Kirubaharan
  2. Kanusha Nadasu
  3. Siyani    Balakrishnan

Shot Put (Boys)

  1. Hariss Pathmanathan
  2. Gavishan Sathiyakumar
  3. Rakin Subramaniam

Sack Race (Girls)

  1. Neha Suresh
  2. Sakshana Sayanthan
  3. Siyani    Balakrishnan

Lemon & Spoon (Boys)

  1. Gavishan Sathiyakumar
  2. Rakin Subramaniam
  3. Hariss Pathmanathan

Lemon & Spoon (Girls)

  1. Savitha Kishorkumar
  2. Mahathy  Kapilan
  3. Siyani    Balakrishnan

 

Year 4

50m (Boys)

  1. Yanusan Kumarathevan
  2. Aran Thangeswaran
  3. Vagish Babugithas

50m (Girls)

  1. Sruthi    Uthayakumar
  2. Aarthy  Arivalagan
  3. Tharikaa Kajendra

Shot Put (Boys)

  1. Dinojaen Gnanapragasam
  2. Krishnajan Kesavananthan
  3. Akshajan Gunasekaram

Sack Race (Girls)

  1. Aarthy  Arivalagan
  2. Sruthi    Uthayakumar
  3. Lathusa                Balendrakumar

Lemon & Spoon (Boys)

  1. Vasegan Pardeepan
  2. Thakshian Thillainathan
  3. Devesh Namasivayam

Lemon & Spoon (Girls)

  1. Aarthy  Arivalagan
  2. Keshini Yoganathan
  3. Julianna Godson

 

Year 5

50m (Boys)

  1. Saayukushan Kesavananthan
  2. Apisan  Sivaragu
  3. Praveen Mohanathasan

50m (Girls)

  1. Swathy Senthil
  2. Suruthika Kajendra
  3. Nitusha                Subramaniam

Shot Put (Boys)

  1. Saayukushan Kesavananthan
  2. Apisan  Sivaragu
  3. Bavikesh Sivakumar

Sack Race (Girls)

  1. Nitusha                Subramaniam
  2. Suruthika Kajendra
  3. Swathy Senthil

Lemon & Spoon (Boys)

  1. Saayukushan Kesavananthan
  2. Bavikesh Sivakumar
  3. Praveen Mohanathasan

Lemon & Spoon (Girls)

  1. Suruthika Kajendra
  2. Denakkiyaa Thavakumar
  3. Swathy Senthil
  4.  

 

Year 6

75m (Boys)

  1. Ganisan                Suthesaruban
  2. Vishodhan Kathirkamanathan
  3. Khibhilash Kirubaharan

75m (Girls)

  1. Habisha                Vigneswaran
  2. Karishmaa Premanand
  3. Varniga Paramanathan

Shot Put (Boys)

  1. Harsan  Kanthan
  2. Harishian Sutharsan
  3. Sathusan Balendrakumar

Sack Race (Girls)

  1. Habisha                Vigneswaran
  2. Varniga Paramanathan
  3. Thipisha Balakrishnan

Long Jump (Boys)

  1. Khibhilash Kirubaharan
  2. Ganisan                Suthesaruban
  3. Harsan  Kanthan

Skipping (Girls)

  1. Habisha                Vigneswaran
  2. Varniga Paramanathan
  3. Thipisha Balakrishnan

 

Year 7

75m (Boys)

  1. Kavilas  Vasuneethan
  2. Nithillan Nilan    Nithiyalingam
  3. Gajamukan         Balarajan

75m (Girls)

  1. Shruthi Ravi  Chandran
  2. Vaisavi  Kumaraverl
  3. Bhairavi Sanmugarajah

Shot Put (Boys)

  1. Kavilas  Vasuneethan
  2. Piravin  Nadesu
  3. Gopitharan Thivithushon

Sack Race (Girls)

  1. Bhairavi Sanmugarajah
  2. Neerajah Vasciharan
  3. Abisha  Thilainathan

Long Jump (Boys)

  1. Gopitharan Thivithushon
  2. Sakash  Vicnarajah
  3. Athisan Gnaanasuthan

Skipping (Girls)

  1. Vaisavi  Kumaraverl
  2. Sharini  Seyone
  3. Drisana Kumarathevan

 

Year 8

75m (Boys)

  1. Jaikishan              Sumanthiran
  2. Aathavan             Viyaijen
  3. Loogethan          Kamaleswaran

75m (Girls)

  1. Neha     Subramaniam
  2. Anuja    Rasakulasuriar
  3. Mathuri                Sanmugarajah

Shot Put (Boys)

  1. Sayon    Shivaleelan
  2. Jeran     Jeyanthan
  3. Aathavan             Viyaijen

Sack Race (Girls)

  1. Neha     Subramaniam
  2. Mathuri                Sanmugarajah
  3. Dhushana            Thiru

Long Jump (Boys)

  1. Jeran     Jeyanthan
  2. Jaikishan              Sumanthiran
  3. Arunan Nilavannan

Skipping (Girls)

  1. Neha     Subramaniam
  2. Hamsathvani      Aravinthan
  3. Anuja    Rasakulasuriar

 

Year 9

75m (Boys)

  1. Varaahan             Kanthan
  2. Harihisan             Sumanthiran
  3. Aathiran               Sabesan

75m (Girls)

  1. Dhanya Rasakulasuriar
  2. Methusha           Vigneswaran
  3. Mathushaa         Vigneswaran

Shot Put (Boys)

  1. Varaahan             Kanthan
  2. Harihisan             Sumanthiran
  3. Rahul     Ravi  Chandran

Sack Race (Girls)

  1. Dhanya Rasakulasuriar
  2. Mathushaa         Vigneswaran
  3. Methusha           Vigneswaran

Long Jump (Boys)

  1. Varaahan             Kanthan
  2. Nikhilesh             Kirubaharan
  3. Harihisan             Sumanthiran

Skipping (Girls)

  1. Methusha           Vigneswaran
  2. Mathushaa         Vigneswaran
  3. Dhanya Rasakulasuriar

 

Year 10

100m (Boys)

  1. Aakash Arivalagan
  2. Sharujan Sriharan

100m (Girls)

  1. Jadsani Sasikaren
  2. Sharugha             Kamaleswaran
  3. Siyanugi               Birabanathan

Shot Put (Boys)

  1. Aakash Arivalagan
  2. Sharujan Sriharan

Sack Race (Girls)

  1. Sharugha             Kamaleswaran
  2. Aarthi    Navarajasingham
  3. Jadsani Sasikaren

Long Jump (Boys)

  1. Aakash Arivalagan
  2. Sharujan Sriharan

Skipping (Girls)

  1. Sharugha             Kamaleswaran
  2. Aarthi    Navarajasingham
  3. Jadsani Sasikaren

 

Sport Champions 2017

 

Boys

Toddlers and Reception

Arrann  Gandeapan

Year 1

Piranavan Sanmugarajah

Year 2

Dilan      Nathan

Year 3

Gavishan Sathiyakumar

Year 5

Saayukushan Kesavananthan

Year 7

Kavilas  Vasuneethan

Year 9

Varaahan Kanthan

Year 10

Aakash Arivalagan

 

Sport Champions 2017

 

Girls

Year 1

Sithavi   Sabesan

Year 2

Annika  Gandeapan

Year 4

Aarthy  Arivalagan

Year 5

Suruthika Kajendra

Year 6

Habisha                Vigneswaran

Year 8

Neha     Subramaniam

Year 9

Dhanya Rasakulasuriar

Year 10

Sharugha Kamaleswaran

© 2015-2016 London Tamil Centre
powered by Arventsys Inc.